Tors, 2008-11-13 07:35
En omstart av projektet behöver inte vara negativ. En nyorientering kan ge bra lösningar tror Rosemarie Lindström, vd i Växjö Citysamverkan.
Att Steen & Ström drar sig ur Arenastaden är inget som negativt påverkar cityhandeln, men det finns ingen anledning att vara skadeglad betonar Rosemarie Lindström.
– Växjö behöver stärkas upp med handel och nu finns det möjligheter att diskutera hur det bäst kan ske. Det kanske kan leda till att WTC och andra centrumnära projekt får mer kraft.
Det idrottsliga ursprunget till Arenastaden har stått i centrum, men också lokaler för handel och konferenser. Växjö Citysamverkan har en representant i det råd som diskuterat Arenastaden och Rosemarie Lindström utgår från att man fortsätter där.
– Vi måste göra det så bra som möjligt för att hitta positiva lösningar.