Visa endast rubriker

Män har bäst lön på Linnéuniversitetet

Männen dominerar starkt lönetoppskiktet inom Linnéuniversitetet. Bland de 21 personer som har högst löner är endast två kvinnor.
– Rent generellt är det inte bra, säger Stephen Hwang, rektor vid Linnéuniversitetet.

Hwang själv intar förstaplats på universitets lönetopplista med en månadslön på 90 000 kronor. Därefter följer universitetsdirektör Annika Åkerblom som tjänar 70 000 kronor. De 19 följande namnen på listan är - med ett undantag - alla män.
Annika Åkerblom tror att det snarare är lönemarknadens strukturer än könet som styr lönesättningen; ämnen som teknik värderas oftast högre än till exempel sociologi.
– Men jag behöver nog tänka lite över listan och kolla själv. Det är rektorn som sätter lönerna, säger hon.
Rektor Stephen Hwang håller med om att bakgrunden till lönesättningen har att göra med verksamhetstyp - och professorer verkar inom en konkurrensutsatt marknad på samma sätt som näringslivets.
– Vissa områden ger mer, såsom teknik och ekonomi. Och könsstrukturen här är tyvärr övervägande till männens fördel, det är jag den förste att beklaga.
Medan vissa av de högre tjänsterna inom universitetets verksamheter till största delen har kvinnliga sökande - såsom hälsovetenskap - är det generellt oftast ett överskott av manliga sökande till professorstjänster. Vilket syns i lönestatistiken.
På sikt hoppas Stephen Whang att Linnéuniversitetet ska förändra detta. Därför har universitetet tagit fram en policy vid rekrytering av professorer.
– Den säger att man särskilt ska redovisa för mig vilka åtgärder som gjorts för att få sökande av båda könen. Det är en aktiv arbetsgivarpolitik som jag tycker sätter hög press på verksamheten. Jag är övertygad om att vi höjer kvaliteten om vi får de bästa sökande från båda könen.