Visa endast rubriker

Lessebo planerar Länstrafiken-avtal

Lessebo har i det längsta hållit fast vid ett eget avtal med Fröjds Taxi när det gäller färdtjänst och skolskjuts. Nu har dock kommunstyrelsen beslutat att låta upphandlingen av dessa tjänster ske genom Länstrafiken.

-Vi tror att Fröjds ändå bör kunna räkna hem detta om de lägger ett anbud. Vi kommer också att ha vissa krav på Länstrafiken om vi ska gå med på att de gör upphandlingen, säger kommunalråd Monica Widnemark (s).
En näst intill enig kommunstyrelse, sånär som på ledamoten Tomas Patron (v) som reserverade sig, beslöt tidigare i veckan att tacka ja till Länstrafikens erbjudande att delta i en gemensam upphandling med länets övriga kommuner. Det gäller skolskjuts, färdtjänst, särskola och omsorgsresor.
Det är tredje gemensamma upphandlingen i länet, gällande från 1 juli 2012 och tre år framåt. Vid upphandlingen 2005 beslöt Lessebos kommunstyrelse att Länstrafiken skulle ta över färdtjänsten.
Det fick då bland annat Lessebo DHR att protestera. Föreningen ville ha kvar Fröjds Taxi. Kommunen hoppade den gången också av upphandlingen med motiveringen att man ville slå vakt om det lokala taxiföretaget.
Lessebo är i?dag den enda kommun i länet som inte har något avtal med Länstrafiken när det gäller serviceresor.
När Länstrafiken tog över färdtjänsten riktades snart kritik från hela länet mot beställningscentralen. Bilarna kom ibland inte på utsatt tid, och det blev missförstånd med adresser.
-Det var nog barnsjukdomar då. Det är nog bättre nu, jag har i alla fall inte hört någonting, säger Widnemark.
Tomas Patrons uppfattning är dock att problemen kvarstår. Hans viktigaste argument för att inte gå med i den gemensamma upphandlingen är:
-Dels är det lokala företaget en stor trygghet för kunderna, dels riskerar taxi att försvinna även för privatpersoner, säger han.