Visa endast rubriker

Kvinnor tvingades att stjäla

De två kvinnor som togs på bar gärning när de bröt sig in i en villa i Karlshamn har nu fått sin dom.
Kvinnorna har befunnits skyldiga till flera fall av stöld och häleri och döms till vardera nio månaders fängelse.

De greps i december förra året efter att de ertappats med att göra inbrott i en villa i Högadal. Husets ägare mötte kvinnorna när de kom ut från hans hus och han larmade polisen.
När de greps hade kvinnorna en skruvmejsel, en hammare och en stor mängd smycken på sig. Polisens tekniska undersökning visade att verktygen använts vid inbrottet och kvinnorna erkände själva att smyckena var stöldgods från ett flertal inbrott.
Efter ett tag berättade kvinnorna, 23 och 29 år gamla, hela sin historia för polisen.
Båda kommer från Tjeckien där de lever under trassliga förhållanden. I december förra året kom de till Sverige. En man de lärt känna hade lockat hit dem under förespegling att de skulle få jobb.
De blev installerade på ett hotell i Karlskrona men snart visade det sig att jobbet bestod i att göra inbrott.
Kvinnorna berättar att de blev skjutsade runt av sin manlige bekant som valde ut de villor där de skulle göra inbrott. De säger att de var rädda för mannen som vid flera tillfällen hade misshandlat och hotat dem.
Tingrätten finner att kvinnorna är skyldiga till flera villainbrott, bland annat ett i Eringsboda där de stulit smycken, kameror och kontanter, och till inbrottet i Karlshamn där de blev avbrutna. 29-åringen döms också för häleri då hon tagit hand om saker som bevisligen har varit stöldgods.
Men det faktum att kvinnorna mer eller mindre har blivit tvingade att begå brotten är enligt tingsrätten en förmildrande omständighet.
De döms till vardera nio månaders fängelse samt till fem års utvisning från Sverige.