Visa endast rubriker

Handelshus fick nytt innehåll

– Det går att överleva med tålamod, envishet och intresse även långt ut på landsbygden.

Christina Gillerfors är inne på sjätte året med sin tygaffär i Vederslöv. Efter att familjen flyttat in i villan, som en gång varit handelsbod, upptäckte hon att magasinet på gården just varit magasin för affären. Fortfarande är dörrarna är lite bredare och lastbryggan finns kvar.
På andra våningen fanns en magasinsvind som skulle visa sig passa bra för en liten tygaffär men också en verkstad där Christina Gillerfors både kan sy gardiner och klä om möbler.


– Det har alltid varit mitt intresse att hålla på och pyssla och sy och göra något med mina händer.
Att ha affär blev en kontrast till Christina Gillerfors andra yrke som är sjuksköterska. Fortfarande tjänstgör hon på lasarettet någon dag i veckan.
– Jag vill inte släppa det för där har jag arbetskamrater. Det är två skilda verksamheter som kompletterar varandra. Här rår jag mig helt själv.
Kundkretsen finns i närområdet. Dit räknar hon Vederslöv, Kalvsvik, Ingelstad, Urshult och även Växjö. Ibland också längre bortifrån när någon letar efter något speciellt.


Att hitta produkter att sälja har inte varit svårt. Försäljarna hittar även ut på landet och när hon började göra beställningar blev fabrikanterna mer intresserade. Nu har hon gott om prover i beställningssortimentet.
Hon lyssnar till kundernas önskemål men följer också noga trenderna.
– Säsongerna flyter ihop och då vill kunderna gärna ha något mer tidlöst. Jag packar upp tygerna till jul redan i oktober.
Hon började på liten basis för att vänja sig och familjen.
– Det blev en lyckoträff. Nu jobbar man uppåt i stället.
Än har hon inte märkt av någon lågkonjunktur.


– Jag har aldrig haft någon down. Folk vill nog gärna köpa sig något litet nytt. Jag kör som vanligt. Jag är en positiv mänska.
Reklamen har gått från mänska till mänska. Lite flygblad och någon annons har det blivit. Christina Gillerfors menar att det får ta tid att sprida kunskap om affären för reklam kostar.
– Det är lätt att man får lite ringhetstankar. Det kan vara svårt att tala om sina fördelar.
Verksamheten står egentligen på två ben. Det känns tryggt. Hälften är försäljning och hälften är sömnad och omklädsel. Till det kommer ett litet utbud av presentartiklar.
– Jag värdesätter min tid och tar betalt för de kostnader jag har för arbetet. Men det är viktigt att hålla nere utgifterna och jag har ju billig hyra.