Lör, 2010-07-03 07:00
Anita Westmar har trivts på sitt jobb inom skolans värld i Karlshamn. Hon har trivts så bra att hon aldrig känt för att byta.
Med blandade känslor går hon nu i pension.
1967 kom Anita Westmar till Karlshamn som nyexaminerad förskollärare från Kalmar. Hon visste inte mycket om staden, men tyckte det kändes bra att ringa in barnen på Stillerydsskolan. Både hon själv och de 20 eleverna var förväntansfulla. Därefter har det blivit fler skolor, men också många mer uppdrag som speciallärare, rektor och verksamhetschef.
Anita Westmar har varit engagerad och trivts så bra i staden att hon aldrig velat lämna Karlshamns skolvärld. Men nu är det dags för ett nytt steg - hon blir pensionär efter att ha tillbringat hela sitt yrkesverksamma liv inom skolan.
– Jag har haft stort ansvar och varit jätteengagerad i 43 år, säger Anita Westmar.
Under åren har det hänt mycket och hon ser tillbaka på en positiv skola. Hon skickar med sig till alla andra inom skolvärlden att det viktigaste av allt är mötet mellan pedagoger och barn samt att göra det bästa för barnen.