Tors, 2009-03-26 04:00
59 vårdplatser ska bort från Blekingesjukhuset, 30 i Karlskrona och 29 i Karlshamn.
För sjukhuset väntar nu en helt ny organisation som ska vara sjösatt den första september.
Det beskedet gav sjukhusdirektör Gilda Johansson i går.
Att Blekingesjukhuset står inför stora nedskärningar har varit känt sedan länge och politikerna har redan beslutat att 45 vårdplatser ska bort från de båda sjukhusen. Men nu har sjukhusledningen alltså beslutat att gå ännu längre.
– Vi har beslutat att ta ytterligare platser för vi behöver ha pengar kvar till vissa omstruktureringar och effektiviseringar, säger Gilda Johansson.
Förslaget, som har arbetats fram av sjukhusledningen tillsammans med verksamhetscheferna,
innebär genomgripande förändringar för båda sjukhusen. Avdelningar slås ihop och nya skapas.
Så får Karlshamn en helt ny avdelning med tio platser för vård i livets slutskede (palliativ vård) samt tio medicinplatser. Samtidigt slår man ihop kirurgen och ortopeden till en gemensam avdelning.
– Det här är ett bra tillfälle att ändra hela den gamla organisationen med kliniker. Vi vill jobba mer med processer och team.
Den största förändringen berör Thoraxcentrum i Karlshamn som förlorar samtliga vårdplatser. Allt som blir kvar av hjärtsjukvården i västra Blekinge är sköterskemottagningen. Alla andra hjärtpatienter ska skickas till Karlskrona som får ta emot patienterna från väst utan att få några resursförstärkningar.
– Redan i dag skickas de akuta hjärtinfarkterna till Karlskrona.
Gilda Johansson räknar med att den nya organisationen kommer att medföra ökade transporter när den akuta vården allt mer koncentreras till Karlskrona.
Betyder det att ambulansorganisationen kommer att få mer resurser?
– Det har vi inte tagit ställning till ännu.
Hur ser du på risken för patientflykt från västra Blekinge till Skåne?
– Det är oerhört svårt att säga var patienterna kommer att välja att söka vård. Men ambitionen är att vi ska vara så bra att patienterna väljer att stanna i Blekinge.
Hon medger att många frågor ännu är obesvarade och att mycket arbete återstår innan det är klart hur allt ska fungera. Men det är ont om tid. Redan i september ska den nya organisationen vara sjösatt.
– Det blir ett digert arbete att jobba fram det. Och vi måste göra det redan nu i vår, före semestern.
Förändringen ska genomföras utan att fast anställd personal behöver sägas upp. I stället blir det vikarier som får sluta. Däremot blir det många som kommer att få byta arbetsplats.
– De kommer att få framföra önskemål om var de vill jobba.
Gilda Johansson betonar att detta är sjukhusledningens sätt att genomföra politikernas beslut att dra in vårdplatser.
– Det här är det som vi har bedömt vara det mest lämpliga. Men det är ingen lätt sak att besluta om.